Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gen obezity

18. 4. 2007

Londýn/Praha - Potvrzeno! Gen, odpovědný za obezitu, opravdu existuje. Už se klidně můžete vymlouvat na maminku nebo na geny z dědečkovy strany.

Každý šestý člověk má v sobě gen, který zvyšuje riziko výrazného ztloustnutí o celých 70 %. Vysvětluje to skutečnost, proč se někomu daří hubnout jen velmi těžko.

Tento vědecký objev znamená, že v budoucnu bude možné zjistit, zda je u někoho tento gen přítomen. Jednoho dne si budou moci rodiče i "naplánovat" dítě, které jej v těle nebude mít.

Britští vědci zjistili, že lidé, kteří mají v těle dvě kopie genu označovaného jako FTO, vážili v průměru přibližně o 3,3 kilogramů víc než ti, kteří ho nemají.

Z testů vyplynulo, že lidé s jednou kopií této genové variace měli riziko, že budou trpět obezitou, o 30 procent vyšší. U lidí s dvojí kopií to bylo dokonce 70 procent.

Můžete to ovlinit

Tento gen, považovaný za jeden z hlavních viníků obezity, se aktivuje hlavně po dosažení sedmého roku věku.

Na rozdíl od jiných genů, o nichž se ví, že souvisejí s chutí k jídlu a se spalováním kalorií, experti přesně nevědí, jak FTO funguje a co ovlivňuje.

Ke svému zjištění vědci z Oxfordské univerzity a lékařského institutu v britském Exeteru dospěli po 15 letech zkoumání na základě analýz vzorků krve více než 40 tisíc lidí, dětí i dospělých. Do studie byly zahrnuty převážně vzorky od bělochů z Evropy. Zhruba každý šestý měl v těle dvojici kopií genu FTO.

Oxfordský profesor Mark McCarthy připomíná, že FTO není jediným "viníkem" přibírání.  "Mít nadvádu je nejspíš výsledkem kombinace genů s dalšími faktory, které však lidé mohou sami ovlivňovat a snížit tak svou váhu."