Jdi na obsah Jdi na menu
 


jak být úspěšná?

12. 11. 2006

Jak být při snižování hmotnosti úspěšní?

  1. Nespěchejte: Všichni chceme zhubnout právě teď, ale pokud se nechcete se ztracenými kily setkat brzy znovu, zpomalte! Žádná svatba, třídní sraz nebo „vejít se do těchto kalhot do pátku“ by Vás neměli pokoušet k drastickým dietám. Proč? Pokud zhubnete více než 1 kg týdně, neubývá totiž tuk, ale voda a svalovina. Svaly potřebují energii z tuku, takže čím méně svaloviny máte, tím méně kalorií spalujete. Následně se Váš metabolismus zpomalí, takže abyste hubli, budete muset jíst pořád méně. Zdá se Vám to povědomé? „V závodě snižování tělesné hmotnosti totiž vždycky vítězí šneci!“
  2. Plánujte dopředu: Chcete jistotu, že zhubnete? To bychom chtěli všichni. Ale jistotu bohužel nemáte nikdy. Nejlepší tedy je, když vše naplánujete. Nevěděli jste, že se budete muset v práci zdržet tak dlouho? Pokud máte pro tyto případy schované nějaké instantní potraviny, nebudete se trápit hlady a pak doma nevyjíte celou lednici. Pokud myslíte dopředu – ať už o tom, co budete mít k obědu nebo kdy půjdete cvičit – jste na dobré cestě k úspěchu!
  3. Vytyčte si menší cíle: Zapomeňte na novoroční předsevzetí typu: zhubnu 15 kg. Může se Vám to povést, ale lepší bude, když si pro začátek naplánujete úbytek pouze o 5 kg.
  4. Začněte se změnami, které jsou pro Vás snesitelné: Ať už si vyberete jakýkoli program snižování tělesné hmotnosti, měl by Vám vyhovovat. Pokud Vás všechno štve, nudí nebo deprimuje, je patrně čas na změnu. Nebaví Vás step aerobic? Zkuste třeba plavání nebo aquagymnastiku. Nechutná Vám „sojové maso“? Nikdo Vás přeci nenutí, abyste ho jedli. Klidně ho vyměňte za libové hovězí. Nebaví Vás neustálé sledování reklam s prostředky na hubnutí? Navštivte lékaře a zkuste tentokrát zvolit léčbu ověřeným preparátem, který bude kontrolovat množství tuku ve Vaší stravě.
  5. Upravte si program pro sebe: Co fungovalo u kamarádky Vaší sestry, nemusí nutně fungovat u Vás. A co u Vás funguje teď, nemusí u Vás zabrat za 6 měsíců. Sami se rozhodněte, co je pro Vás nejlepší. Cvičení po ránu může fungovat u ranních ptáčat. Ale pokud jste spíš noční sova, bude pro Vás vhodnější stavit se v tělocvičně cestou z práce.
  6. Dělejte to kvůli sobě: Proč chcete zhubnout? Nutí Vás do toho manžel či lékař? Měli byste to být ale hlavně Vy, kdo bude hnací silou celého procesu a měli byste to být Vy, kdo bude chtít zhubnout.