Jdi na obsah Jdi na menu
 


Začínám s dietou

27. 12. 2006

Jak vůbec začít s hubnutím


Michaele se  povedlo zhubnout, když se odnaučila dojídat jídlo po dětech a začala více cvičit. Jenže tyhle rady nebyly její kamarádce Denise k ničemu, cvičila vcelku pravidelně a s dojídáním jídla po dětech problém na rozdíl od váhy neměla. Za jejími kily navíc totiž byla láska ke sladkostem, zejména ve stresu. Aby zhubla, musela ubrat právě tady.  

A tak je to vždycky - málokomu zabere v plné míře to, co se třeba osvědčilo v jeho blízkém okolí. Platí to o léčbě různých zdravotních obtíží a platí to i o hubnutí. Proto nestačí prosté rozhodnutí "zhubnu", doprovázené výkřiky "od zítřka nejím žádnou čokoládu" nebo "od pondělka chodím třikrát týdně do posilovny". Musíte na to jít úplně jinak.

"Já jsem s hubnutím začínala víckrát a pořád se mi nedařilo, takže jsem nakonec zašla do dietologické poradny, kde mi vysvětlili, že ze všeho nejdřív si musím uvědomit, proč vlastně bojuju s nadváhou," popisuje pětatřicetiletá Lída počátek svého konečně úspěšného pokusu o zhubnutí. Konkrétně u ní se ukázalo, že za vše mohou příliš vydatná jídla, zejména večeře, které byly v její rodině zvykem. Zatímco fyzicky pracujícímu manželovi takové jídlo vyhovovalo, pro jeho ženu bylo zbytečně energeticky vydatné. Příčin toho, proč lidé bojují s nadváhou nebo dokonce obezitou je více. Shrňme si ty nejběžnější:

- takzvaná "kila po dětech"

- kila ze stresu

- pomalý metebolismus

- zdravotní potíže

- kila z nedostatku času

- nadbytečný energetický příjem neodpovídající výdeji

Víte už, který problém je ten váš? Podrobněji se jednotlivým z nich budeme věnovat v následujících dnech a týdnech. Dočtete se, co je pro který z nich typické a jak by podle toho měl vypadat plán hubnutí.

A propos, plán. Ten je další nezbytnou součástí úspěšného pokusu o shození přebytečné hmotnosti. Klidně si napište, kolik vážíte teď a kolik byste chtěla vážit dejme tomu za půl roku s tím, že nebudete plánovat nereálné váhové úbytky. "Doporučit lze maximálně hubnutí rychlostí dva až tři kilogramy za měsíc," upozorňuje internista Petr Sucharda. Pokud tedy potřebujete zhubnout více než se dá rozumně stihnout za půl roku, počítejte s tím, že pak budete pokračovat a vytvoříte si nový plán.

Jistě, lze zhubnout i rychleji, ale ... většinou jen za cenu extrémních diet, které nelze držet donekonečna, navíc s sebou nesou riziko, že se vám nebude dostávat důležitých živin, zejména bílkovin. Místo abyste ztrácela tuk, přicházela byste o svaly a zadělávala si na nevítaný jo jo efekt.

Až budete vědět, proč vážíte více, než chcete a budete mít časovou představu toho, o kolik a za jak dlouho míníte zhubnout, je třeba zodpovědět otázku "jak". Ideálně samozřejmě kombinací zdravějšího a méně vydatného jídelníčku a dostatku pohybu. I tady však existuje více možností.