Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rennee, Victoria a Atkinson

20. 5. 2007

Renée, Victoria, Atkinson a žokejové

(09. 04. 2007 | 18:19)

Americká herečka Renée Zelwegerová pro roli světoznámé bacule Brigit Jonesové musí  neustále přibírat, ovšem daleko horší je pak nabytá kila zhubnout. Renée pro opětovné získání  štíhlé figury volí vždycky Atkinsonovu dietu. Stejně tak ji celoživotně drží další celebrita, průsvitná Victoria Beckhamová. Právě na tuhle metodu hubnutí se podíváme ve třetím díle seriálu.


Redukční dieta doktora Roberta Atkinse drasticky omezuje spotřebu glycidů a vůbec nepočítá s kaloriemi. Není však původním vynálezem tohoto amerického kardiologa, který s ní na veřejnost přišel v roce 1972, ale anglického tesaře Williama Bentinga. Ten byl celý pěkně tlustý, při výšce 160 centimetrů vážil přes 90 kilo. Když mu bylo 66 let, vymyslel si (v roce 1866!) dietu "postavenou na hlavu".


Jedl jen slaninu, hovězí, skopové, ledvinky, ryby a zeleninu (s výjimkou brambor). Za půl roku shodil 23 kilo a svou váhu si udržoval až do 81 let, kdy zemřel. O své dietě publikoval brožurku Bentingova dieta, kterou tehdy odsoudili jednohlasně všichni lékaři ovšem až na Atkinsona, který ji o sto let později oprášil.


Dovolená jídla


(Bez ohledu na množství) Všechny druhy masa, drůbež, ryby, sardinky, uzené makrely, vajíčka, tvrdé nebo tučné sýry typu niva či camembert (nikdy však sýry smetanové nebo tavené), z uzenin pouze tučné salámy typu uherák, čabajka. Máslo a ostatní tuky bez omezení, k pití voda, neslazená minerálka, soda, šťáva z jednoho citronu denně. Salát (maximálně dva malé šálky denně) např. okurkový, celerový nebo zelný. Jako přísady je možné použít koření, houby, špenát, cibuli, vepřové škvarky strouhaný sýr.


Zakázaná jídla


Chléb, pečivo, kukuřice, moučná jídla, ovoce, mrkev, hrách, fazole, sladké kompoty, sirupy, zmrzlina, rýže, sušené ovoce, kečup, mléko, jogurt s ovocem. Alkohol je na začátku diety (alespoň první týden) zakázán, pak je povoleno suché bílé víno.


Příklad denního jídelníčku


Snídaně: káva se spoustou šlehačky, dvě volská oka se slaninou, 50 gramů ementálu a 50 gramů šunky
Oběd: půl grilovaného nebo pečeného kuřete s máslem, malý míchaný okurkový salát
Večeře: Pečená kachna nebo 250 gramový steak, káva (bez cukru!), 15 deka nivy
Svačiny: 200 gramů šunky nebo balení Hermelínu, dvacet deka anglické slaniny apod.


Slovo praktika


Je to úžasné, člověk vůbec nemá hlad a fakticky zhubne! Báječná dieta pro "masožravce"! V prvním týdnu si chcete dokázat, že je to naprostý nesmysl, že to fungovat nemůže a dáváte si co hrdlo ráčí. Kdy můžete v rámci diety zbaštit bez výčitek svědomí třeba celou husu? Pak vás to maso přestává bavit a začnete snít o kousku obyčejného chleba nebo o blbém jablku. Když vydržíte takových deset týdnů, zhubnete minimálně deset kilo, pak ale to pečivo nebo ovoce je třeba přidávat pomalu, jinak je tu jojo jak vyšité.


Slovo MUDr Františka Jiříka


"Tato dieta v podstatě naprosto odporuje fyzikálním zákonům, protože přesto, že člověk přijímá daleko více kalorií, hubne. Nastupuje totiž tělesná chemie. Při úplné absenci glycidů tělo okamžitě začne spalovat tukové rezervy, organismus si vytváří krevní cukr z bílkovin. Atkinsonova dieta naprosto odporuje pravidlům racionální výživy a může vyvolat překyselení organismu. Rozhodně bych doporučil brát vitamínové tablety a přidat navíc zvláště vitamín B. Při nedostatku vlákniny bude docházet k zácpě, takže jako doplněk by byla také na místě alespoň rozpustná vláknina z lékárny. Tato dieta je naprosto nevhodná u těch, kdo mají problémy s ledvinami, při onemocnění srdce a cév a pro cukrovkáře, léčené inzulínem."


Drby, úlety


Vrcholoví sportovci jak známo mají s váhou často problémy. Zápasníci sumo musejí baštit co se do nich vejde, skokani na lyžích nebo třeba umělecké gymnastky  musejí být průsvitní. A co třeba takoví žokejové? To už je vůbec martyrium! Před závody často musejí zhubnout hodně rychle hodně kilo a tak přichází na řadu tzv. žokejská dieta.


1. a 2. den dva litry neslazeného čaje
3. den kilo strouhané mrkve
4. den kilo vařeného zadního hovězího
5. a 6. den dva litry mléka,
7. a 8. den osm vajec
9. den kilo hovězího
10. den kilo pomerančů
11. den dva litry suchého červeného vína. Každý den navíc dvě hodiny v sauně.
Za 11 dní se prý zhubne 11 kilo - a zešílí se ;o)).Autor: Karin Stružková