Jdi na obsah Jdi na menu
 


Body

18. 1. 2007

Věděla jste, že ačkoli má podle hodnoty BMI téměř 60% českých žen normální váhu, bezvýhradně spokojeno se svou postavou je pouze deset procent z nich? K těmto překvapivým zjištěním dospěl výzkum společnosti Soinger, která dováží produkt na podporu redukce hmotnosti Formia4.

Nespokojené Češky
Jak uvedl odborník na výživu, Pavel Suchánek, z průzkumu vyplývá, že podle hodnoty BMI nadváhou trpí zhruba 21% Češek a obezitou necelých osm procent, přičemž jsou tyto ženy nejčastěji ve věku nad čtyřicet let. Podváhou přitom trpí asi devět procent respondentek, hlavně do věku dvaceti let.

Nejvíce českých žen, přesně osmadvacet procent, si myslí, že má hezkou, žensky souměrnou postavu, nebo postavu ve tvaru hrušky (27%). "Bezvýhradně spokojeno je se svojí postavou ovšem jenom necelých deset procent žen," řekl Pavel Suchánek. "Čtyřiapadesát procent by chtělo být hubenějších, třiadvacet procent by chtělo mít pevnější postavu hezčích tvarů, tři procenta touží být oplácanější a deset procent se svou postavou nezabývá."

Motivací jsou partneři a plavky
Prostřednictvím dotazníku na sebe české ženy prozradily také to, kdo jim nejvíce předhazuje, že by měly na své postavě zapracovat: většinou jsou to ony samy a potom také reklamy a ženské časopisy. Pro čtyřicet procent je přitom inspirací k tomu, aby "přiložily ruku k dílu", někdo v jejich okolí, kdo na své postavě zapracoval a vypadá díky tomu skvěle.

Nejčastěji touží české ženy po hezčí postavě, protože si chtějí připadat atraktivnější a mít tak větší sebevědomí. Pro více než polovinu dotázaných bylo hlavní motivací získání lepší fyzické kondice. Přibližně stejný počet žen hubne také kvůli tomu, že se nechtějí v létě stydět v plavkách. Kolem čtyřiceti procent žen potom uvedlo jako svou hlavní hubnoucí motivaci, že se chtějí líbit svému partnerovi a nechtějí mít zbytečné zdravotní problémy.

Co jsme ochotné udělat?
Aby mohly být se svojí postavou spokojenější, Češky většinou příležitostně sportují, snaží se stravovat podle zásad zdravé výživy nebo příležitostně drží dietu. Jen minimum českých žen sahá po zeštíhlujících náplastech, chodí na zeštíhlující kúry do kosmetického salonu nebo nosí stahovací spodní prádlo.

Téměř jednasedmdesát procent Češek je ochotných upravit svůj jídelníček podle zásad zdravé výživy. Skoro šedesát procent  českých žen je pro štíhlé tělo ochotných sportovat minimálně dvakrát týdně hodinu. Třetina Češek se maže zeštíhlujícími kosmetickými přípravky, dvacet procent drží redukční dietu a přibližně stejný počet užívá přípravky na hubnutí. Pouze čtyři procenta žen nejsou ochotné dělat pro svou postavu vůbec nic.

Autor: bad