Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitamíny

12. 10. 2006
Vitamíny ano, či ne?

Není radno spoléhat se na vitamínové tabletky, protože tělo je většinou nepotřebuje. Podle serveru LiveScience.com to dokazuje čím dál více lékařských studií.

Jedna z posledních zkoumala, zda vitamínové přípravky dokáží snížit krevní tlak u těhotných žen. Experiment však nezafungoval a u části žen se dokonce vyskytl tlak vyšší.


Budoucí maminky dostávaly až dvacetkrát vyšší dávky vitamínu C a E. Podobné množství je mnohdy k dostání i v obyčejných baleních multivitaminových přípravků. Nulové a částečně i negativní výsledky studie ale doktory nakonec přiměli k tomu, aby do shrnutí svého výzkumu uvedli, že podobné dávky by neměly být pacientům předepisovány.


Ponaučení by si mohli vzít zejména Američané. O své zdraví "pečují" natolik, že jen za vitamíny C, E, beta karoten a selenium ročně utratí dvě miliardy dolarů. Podle časopisu Nutrition Business Journal jde vůbec o nejpopulárnější antioxidanty, tedy látky, které podle televizních reklam dokáží vyléčit takřka všechny nemoci.


V televizních spotech však vězí hned několik problémů. Antioxidanty často líčí jako všemocný nástroj, který má zabránit řádění takzvaných volných radikálů v lidském těle. Pravda však leží úplně někde jinde. Farmaceutické firmy volné radikály popisují jako "zločince", kteří ničí buněčné stěny, likvidují "nevinné" DNA a způsobují rakovinu. Věci neznalý zákazník po shlédnutí reklamy hned běží do lékárny pro krabičku antioxidantů, které dokáží volné radikály odzbrojit a nadělat z nich běžnou a neškodnou součást lidského těla.


Podobné scénáře, jak vystřižené z "béčkových" hollywoodských filmů, vyvolávají úsměv na tváři lékařů. Volné radikály dokáží škodit, ale pro tělo jsou i prospěšné. Antioxidanty opravdu omezují jejich negativní účinky a především zpomalují oxidaci, tedy proces, který dokáže například výrazně oslabit stěnu některé z tepen a učinit jí tak výrazně náchylnější k prasknutí. V tomto případě jsou viníkem bezpochyby volné radikály.


Obvinit je lze i ze způsobování některých srdečních chorob, Alzheimerovy choroby či rakoviny. I stárnutí je často popisováno jako hromadění škod, které v lidském těle způsobují volné radikály. Žít bez nich ale nelze. Tělo dokáže vytvářet energii z jídla a vzduchu jen díky chemickým reakcím volných radikálů. Jsou rovněž nezbytnou součástí imunitního systému. Cestují žilami a napadají nechtěné návštěvníky, tedy viry a bakterie. Klasickým případem volného radikálu je peroxid vodíku. Krev obsahuje jeho stopové množství a patří k základům imunitního systému.


Působení volných radikálů a vitamínů však nadále zůstává zahaleno několikerým tajemstvím . Objevují se nejrůznější studie, jejichž výsledky nejsou mnohdy příliš jednoznačné a tato situace se zřejmě nezmění ani v dohledné době. Celou problematiku pro LiveScience.com uzavřel Richard Veech z jednoho z amerických ústavů pro léčbu závislosti na alkoholu. "Lidé nechtějí přestat pojídat nezdravou stravu, nechtějí přestat kouřit a nechtějí skončit s pitím ani s nechráněným sexem. Chtějí si jen vzít pilulku. Proč ne. Přeji jim hodně štěstí," řekl.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář